Laste ja noorte kevad - suvised pärimuspäevad toimuvad 8 ja 9 juunil Käärikul, Valgamaal. Ootame osalema kõiki lapsi ja noori vanuses 12 – 18 aastat, vajalik eelregistreerimine aadressil: [email protected]. Osavõtt osalejale maksab 20 eurot. Hind sisaldab majtust, toitulustust ja koolitusi. Pärimuspäevade alguses tutvustatakse osalejatele rahvapärimuslikke tradistoone, mis on seotud suvistepühaga, plaanitud aeg selleks on 60 minutit. Ettekande lõpus saavad osalejad endale kokkuvõtvad õppematerjalid, mille abil saavad nad osaleda orienteerumismängus „Suve märgid“. Noortel tuleb üles leida QR-koodid matkarajal ning lahendada ülesandeid, kus küsimused on seotud looduse ja Suvistepühaga. Õhtusöögi valmistavad lapsed ja noored ise, kuid toorained toiduks muretseb pärimuspäevade korraldaja. Traditsioonilised toidud on olnud: munad, kohupiim, sõir, korbid, kaerakile. Plaanis on valmistada Hapuoblikasupp ja magustoit. Toitudes kasutatakse Eesti tooraineid ning kommete tutvustuse juures räägitakse traditsioonilistest toitudest põhjalikumalt. Suvistepühad on olnud varsemalt seotud lisaks teistele tavadele ka naljatamise ja naljaga seepärast toimub õhtul anekdoodi võistlus. Osalejad saavad aja esinemise ettevalmistumiseks kohapeal koos juhendajaga. Lõkkeõhtul mängitakse mänge ning tantsitakse Eesti rahvatantse koolitaja juhendamisel. Järgmisel päeval räägitakse Eesti Rahvakulutuurist ja pärimuselt laiemalt. Kuidas meie rahvakultuur on tekkinud ja kuidas seda kõige paremini hoida ning edasi kanda. Mida mina saan ära teha, et meie rahvakultuur püsiks? Peale ettekannet saavad noored osaleda pakutrüki töötoas, kus otsitakse mustreid loodusest ning maalitakse kaski ja trükitakse kaselehti. 15:00 Tere tulemast! 15:15 Suvistepüha kombetutvustus 17:00 Traditsioonilised laulu – ja tantsumängud 18:00 Toidu valmistamine, söömine 19:30 Orienteerumine „Suve märgid“ 21:00 Teeme nalja! Räägi oma anekdoot. * * 9:00 Hommikusöök 10:00 Rahvakultuuri tähendus 10:30 Pakutrüki töötuba 12:00 Kokkuvõtted pärimuspäevadest!
Koolitajad: Marit Külv, Natalia Karu, Kristel Kolga ja Marju Rebane
Selgunud on kõige enam T-särke annetanud klassi ja õpilaste nimed. Trummid põrisevad – õnnitleme võitjaid! Ilyas Bülbül Valga Priimetsa Kooli 4 a klassist ja 8 b klassi tüdrukud! Auhinnaks on maiustused, mille jaoks toetust saadi Coop Eesti esindusest. Täname kõiki osalejaid ning anname teada, et kogusime kokku rohkem kui 100 särki, millest hakkame nüüd Valga Loomade Varjupaigale vaipu heegeldama. 15.03.2024
Kokkuvõte talvistest pärimuspäevadest
Valga Priimetsa Kooli 8 b klass kogub vaipade heegeldamiseks T- särke! Anname Priimetsa kooli klassile, kes toob särke kõige rohkem auhinnaks 3 kg maitsvaid komme. Võitja kuulutame välja 12. märtsil. Auhinna on välja pannud Coop kaupus! Suur-suur aitäh!
Anastasija Lvova ja Isabella Birzgale 8 b Valga Priimetsa Kool
VANAST UUS
Valga Priimetsa Kooli 8 b klass korraldab käsitöö projektõppe „Vanast uus“ raames kappi seisma jäänud T-särkide kogumise. Ole hea ja too oma T-särk meile! Soovime kogutud särkidest heegeldada vaibad Valga loomade varjupaigale. Selleks sobivad nii meeste, naiste kui laste T-särgid – pehmed ja venivad. Meie projekti laiem eesmärk on kaasata rohkem inimesi riideid taaskasutama, sest nii saab iga inimene teha meie elukeskkonna heaks midagi konkreetset. Vanadest kappi seisma jäänud rõivastest saab lihtsa vaevaga kujundada hoopis midagi põnevat ja ilusat, tuleb vaid enda fantaasial lennata lasta. Võimalusi oma riideid disainida või valmistada vanast hoopis uusi, on palju. Meie otsustasime teha kingitused inimese kõige parematele sõpradele – koertele ja kassidele. Täpsemalt siis koome ise vaibad, mis on pehmed ning soojad ja pestavad. Kogume kokku veebruari ja märtsi kuu jooksul vähemalt 100 T-särki. Kui soovid meid selles aidata siis too oma kappi seisma jäänud särgid meile: aadress: Vabaduse 13, Valga, õpetajate tuba. projektijuht: Irina Tšaban: +37255592149 juhiabi: Isabella Birzgale juhiabi: Anastasija Lvova fotod ja blogi: Varvara Sljusartšuk juhendaja: Marju Rebane, [email protected] Projekti „Vanast uus“ on toetanud: MTÜ Valga abikeskus ja Eesti Kristlik Nelipühi Kirik Valga Kogudus ning eraisikud.
Laste ja noorte talvised pärimuspäevad
Laste ja noorte talvised pärimuspäevad viiakse läbi Kivimaa Puhkemajas Valgamaal 17.02 ja 18.02 Pärimuspäeva läbivaks teemaks Vastlapäev Teemad: Vastlapäeva kombestik - nimetus, maagia, argielu, mängud, laulud, suhtlus, erijooned. Vastlapäevakombestik ja vastlatoidud on püsinud paljuski muutumatuna tänu lastele ja noortele. Peale seajalgade, soolaubade ja hernesupi on vastlapäeva eritoit vastlakuklid. Tänini on populaarne ka liulaskmine. Laste ja noorte pärimuspäevadel püüame vastelt, teeme noore kuu loitsu, kammime-jookseme juuksed pikaks, tantsime linalakka linnukesega, ajame "põrssad põllule!" ja kada teiste sakste maile. Räägime ja laulame vastlapäeva maagiast, vastlapudrust, rasvaleivast, seajalgadest, linast, liulaskmisest, vastlasantidest. Tegevused toimuvad nii toas kui õues. Kaasa võta palun ilmastikule vastavad riided, hügieenitarbed, magamisriided ja kelk. Hommik algab lõbusa matkaga loodusesse. 17.02 kell 15 Väljasõit Valga muuseumi hoovist 18.02 kell 13 Oleme tagasi muuseumi hoovis Laste ja noorte talvised pärimuspäevi toetab Eesti Kultuurkapitali Rahvakultuur, Valga Muuseum ja Valga vald. Hind osalejale 20.- Hind sisaldab: transporti laagripaika ja tagasi koju, majutust, toitlustust ja töötubasid. REGISTREERI: https://forms.gle/oRCYZhpAammmC3UH9
Pink
Pink toob meid kokku, annab põhjuse tulla õue. Me kohtume siin. Pingil on istunud erinevad inimesed ning neil kõigil on omad mälestused. See pink räägib lugusid, mida teavad vaid need, kellest see on. Pingil saab lihtsalt olla, võib vaadata möödujaid. Pingil võib näha midagi sellist, mida sa kõndides ei oleks märganud. Milline on Sinu pink? Mis lugu see räägib?
Postkaart postiga Vanade postkaartide saatus on olnud erinev. Mõndagi neist on hoitud kui kallist mälestuseset siidipaberi sees, aga neid anti ka lastele mängimiseks, hävitati ise kolimise käigus või läksid need sõja ajal kaduma. Muuseumitunnis „Postkaart postiga“ vaatame lastega vanu postkaarte läbi aeda, räägime posti ja side rolli olulisusest ühiskonnas ning õpime vormistama kirjaümbrikku.
Õppeained: eesti keel; ajalugu Õpitulemused: mõistab posti ja side rolli ühiskonnas ja suhtluses; on tundma õppinud ajaloolisi suhtlemis- ja sidepidamisviise; oskab vormistada kirjaümbrikku, sh kirjutada õigesti aadressi ning leida netist postiindeksit.
Valga Muuseumis sõidab kaks rongi
Valga Muuseumi püsiekspositsiooni lastenurga uuendamiseks sai projekti raames muretsetud väike auruvedur koos rööbastega kevadel. Valmistusime koos väikeste muuseumisõpradega tähistama esimese rongi saabumist Tartust Valka 135 aastat tagasi. Esialgu arvasime, et leiame muuseuminurka ühe sobiva laua, mille katame muruvaiba ja rongirööpaga, kuid tulemus sai hoopis põnevam kui esialgu julgeda lootsime. Peale seda kui auruveduri mudel sai ostetud, kohtusime noortega loovlaagris, et edasi arendada muuseumi lastenurka. Töötubade tulemusel valmis raudteed ja Valgamaad tutvustav lauamängu prototüüp, mis leidis edasiarendamist minifirma poolt. Kõigil huvilistel on nüüdsest võimalik seda lauamängu Valga Muuseumis mängida. Tänapäeval, kus aega koosveetmiseks leitakse harvem või tehakse seda vilkuva ekraani taga, on meie noorte koostatud lauamäng kena vaheldus päriselt koosolemiseks ja kohtumiseks.
Rongimaketi ehitamisel otsustasin küsida nõu Einar Kõivult, sain tema kontakti Tartu mänguasjamuuseumist ning kirjutasin talle oma mõtetest. Tegemist on tõsise asjaarmastajaga, sest tema entusiasm haaras mindki kihutama kiirrongi kiirusel. Peale lastenurga mõõtude võtmist ja oma idee tutvustamist rongimehele Einar, said tellitud värvid, pahtlid, majad, liimid, puud ja veel palju muud. Valga Muuseumi makett sai üsna suur - tagumine äär 2492mm, vasak külg 1990mm, kokku umbes 4m2, seega otsustasime maketil panustada kujundamisele suurtele objektidele ja vahemaadele. Maketi ehitusega alustasime septembris, valmis ehitati vineerist alus ratastel, projekti koostas Einar Kõiv ning valmis ehitas selle Kaarel Narro. Majade kokkupanekut alustas viieliikmeline seltskond, tegemist on ääretult täpse ja aeganõudva tööga. Vabatahtlikud huvilised õppisid ära töövõtted ning jätkasid töid ka kodus, nii ka mina. Majade kokkupanek sai läbi kuu ajaga siinkohal tuleb tunnistada, et eks see ikka üks talentide otsimise konkurss ka oli - mõni proovis ja rohkem ei soovinud, samas leidsime üles ka tõeliselt kuldsed käed – Svetlana Carapina. Tema, minu ja Agnes Nõmme kanda jäigi kanda suur osa maketil kujundusega seotud töödest: katmine kipssidega ja kruntvärviga, erinevate pahtlite panek, staatilise muru panek, purud, puud ja põõsad jne. Loomulikult juhendas meid kõiki iga töö juures Einar Kõiv, kes Valga Muuseumis sai kohal käia igal teisipäeval. Palju suhtlesime ka telefoni või e-maili teel. Mida maketil näha saab? Kahte liikuvat rongi, maastikku, metsi ja hooneid. Kujundasime Valga raudteejaama tänapäevase hoone sarnase. Külastaja saab ise nupule vajutada ja rongid sõitma panna ning seintelt lugeda noorte mälestusi esimese rongisõidu ja raudteeajaloo kohta. Kuid mitte ainult, mängijaid ootab ka kogupere lauamäng „Vedur“. Tulge rongisõidule!
, Mis sa pärid? Pärimuslik loovlaager noortele 15 ja 16 juunil. Pärimuslik loovlaager toimub kaunis Kadrina mõisas Peipsi ääres juuni kuus, oodatud osalema 30 noort üle Eesti. Mis sa pärid? Pärimuslik loovlaager on rahvakunsti ja draamalaager, mille eesmärgiks on noori kaasata vaimse pärandi avastamisele läbi loovtegevuste draamameetodite toel. Arendades lastes seeläbi loovust, sotsiaalseid oskusi ning kultuurilisi teadmisi. Juhendajad: Ave Jääger-Nurgamaa ja Marju Rebane (5590 0379) Fotod, video ja helitehnika: Kenari Koonik Laagrit toetab: Valga Muuseum, Eesti Rahvakultuuri Keskus, Iisaku Gümnaasium, Holstre Kool, Eesti Kultuurkapital Majaperenaine: Aivi Kõiv, Kadrina mõis, tel: 5286481
14:00 Saabumine Kadrina mõisa, lõunasöök 15:00 Sissejuhatus laagrisse, mängud 15:30 Rühmatöö, etüüd. 16:30 “Vanaisa, mis see on ?” tuntud kangelased avastavad metsas Eesti elurikkust. Esitab Valga muuseumi huviring 16:45 „Kalevipoeg“ Esitab Holstre kooliteater 17:15 “Vanamehe multikast” tuntud kangelased avastavad metsas Eesti elurikkust. Esitab Valga muuseumi huviring 17:30 Tantsulavastus “Elemendid.” Esitab Iisaku kool 18:00 - 19:00 vaba aeg ümbrusega tutvumiseks 19:00 Õhtusöök 19:45 - 21:30 Tegevused töötubades, igas töötoas korraga 10 last Tantsuõhtu – rahvatantse juhendab Ave Jääger-Nurgamaa Etüüdid lavale! Juhendab Marju Rebane Fotolavastused. Juhendab Katrin Timakova 21:30 - 00:00 vaba aeg suhtlemiseks, ümbrusega tutvumiseks
2. PÄEV 9:00 - 10:00 Hommikusöök 10:15 Iisaku kooli muusikaline etteaste 10:30 Eesti Rahvakunsti sümboolika ettekanne, Marju Rebane 10:45 Eesti Rahvakunst maakunstis Peipsi rannal - Marju Rebane 12:30 Laagri lõpetamine Laagris osalemiseks tuleb lapsevanemal esitada kirjalik nõusolek. REGISTEERIMISEKS KIRJUTA: [email protected]
Kuue Eesti muuseumi ühisnäitus “Tähelepanu! 1991! Start!” keskendub Eesti Vabariigitaasiseseisvumise 30. aastapäevale. 2021. aasta 20. augustil on Eesti Vabariik olnud taas 30 aastat iseseisev. Nii kaua ei ole meie riik kunagi varem järjest eksisteerinud. Tol momendil ei teadnud veel keegi, kas kätte tulnud võimaluste oskuslik kasutamine Eesti riikliku iseseisvuse taastamiseks oli midagi pöördumatut või lihtsalt hetk. Eesti taasiseseisvumine ja oma riigi üles ehitamise protsess ei ole määratav ühe kuupäeva ja ühe sündmusega vaid on tärganud kodanikuühiskonna poolt suunatud järjepideva poliitika ja tegutsemise tulemus. Kuidas tajusid muutusi Eesti erinevate paikade inimesed? Uued poliitilised ja majandusolud nõudsid kohanemist. Paljudes piirkondades tööd andnud üleliidulised ettevõtted lõpetasid tegevuse, samas kadusid ka piiritsoonid ning avati suletud linnad. Inimeste ootused, unistused, aga ka hirmud olid seotud tol hetkel suure tundmatuga – iseseisvuse taastanud Eesti Vabariigiga. Ei teatud veel, kas ja kui siis milliseid raskusi tuli uues ja uuenevas ühiskonnas hakkamasaamiseks ületada. Teisalt oli ka suurte lootuste aeg. Igaühel oli ju oma unistuste Eesti Vabariik ehk kõik ootasid iseseisvusest oma ideaalriigi sündi. Näitus “Tähelepanu! 1991! Start” püüab tuua publikuni Eesti erinevate kohtade ootused ja lootused, ja vastata küsimusele, kui paljud 1991. aastal loodetust on 30 aastat hiljem täitunud. Rändnäitusel seame keskmesse üksikisiku ja kohaliku kogukonna perspektiivi. Uurime tollaseid kohapealseid olusid ja meeleolu Kuresaare, Rakvere, Valga, Narva, Tartu ja Tallinna inimeste näitel. Saame teada, kas inimeste eluga rahulolu on aastatega muutunud ja kuidas vaadatakse täna tollastele oludele tagasi. Projektis osalevad: SA Eesti Ajaloomuuseum, Saaremaa Muuseum, SA Virumaa Muuseumid, Tartu Linnamuuseum, Valga Muuseum ja Narva Muuseum Näitus on valminud Kultuuriministeeriumi Muuseumide kiirendi toetusel.
#1991 vs 2021 fotolavastused
Your browser does not support viewing this document. Click here to download the document.
näitus "Hälli kiigutaja"
Johan Müllersoni 150. sünniaastapäeva piduliku mälestustahvli avamine Valgas